Projekty lgd

Odsłony: 9979
Drukuj Email

 „Komercjalizacja Produktu Lokalnego” to projekt zrealizowany przez sześć Lokalnych Grup Działania; oprócz Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” brali w nim udział LGD: Zielony Pierścień Tarnowa, Dolina Karpia, Stowarzyszenie Na Śliwkowym Szlaku, Lokalna Grupa Działania dla Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz oraz Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą”. Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku i trwała do czerwca 2015 roku. Polegał on na stworzeniu ścieżki wprowadzania na rynek produktów lokalnych poprzez zbudowanie modelu opartego na testowaniu podaży w zróżnicowanych parametrach rynku, co w efekcie ma również pobudziło do aktywności lokalną przedsiębiorczość. 

 Pierwsze spotkanie tematyczne odbyło się już w październiku. Podczas seminarium otwierającego przedstawiona została koncepcja, która została poddana dyskusji wśród uczestników, w tym zaproszonych fachowców, przedsiębiorców oraz praktyków. Ponadto zostały zaprezentowane lokalne produkty, które zostały zgłoszone do testowania. Produkty testowane były przez partnerów podczas wielu imprez lokalnych, a wyniki testów zostały ujęte w raporcie końcowym wraz z wydawnictwem poprojektowym.

W wyniku realizacji projektu powstał model komercjalizacji produktu lokalnego, który został udostępniony wszystkim grupom biorącym udział w projekcie, w tym mieszkańcom obszarów partnerskich, pragnącym potencjalnie rozpocząć działalność związaną z tematem. Może to być działalność gospodarcza, ale również inna forma rozwoju przedsiębiorczości - np. odpłatna działalność statutowa organizacji pozarządowych, rozwój gospodarstwa rolnego czy też rozwój myślenia przedsiębiorczego mieszkańców, a także lokalnych liderów, w szczególności grup defaworyzowanych.

 

MODEL KOMERCJALIZACJI PRODUKTU LOKALNEGO (do pobrania)

 

 


 

 

wrota 

 

Projekt Wrota Pogórza pełni rolę wirtualnej karty turystycznej, dzięki której turysta może poznać obszar oraz będzie miał możliwość „kolekcjonowania” odwiedzonych miejsc.

Koncepcja projektu polega na zdobyciu 7 Wrót Pogórza, które zostaną otwarte po zgromadzeniu wszystkich kluczy (tzn. odwiedzeniu atrakcji).
Aby zdobyć klucz do wrót należy odwiedzić poszczególne miejsca na obszarze partnerów projektu. Miejsca te przypisane są do odpowiednich wrót.
1. Słodkie Wrota (miejsca wytwarzania wyrobów słodkich, tj. miodów, dżemów, przetworów owocowych)
2. Wrota przeszłości (miejsca związane z historią)
3. Rowerowe wrota (miejsca atrakcyjne z punktu widzenia turystyki rowerowej: miejsca widokowe, przystanie rowerowe)
4. Święte wrota (miejsca kultu religijnego, kościoły, sanktuaria, kapliczki)
5. Ludowe wrota (miejsca kultu rzemiosła ludowego i tradycyjnego)
6. Końskie wrota (przystanie i stajnie konne)
7. Wrota relaksu (miejsca rekreacyjne, aktywnego spędzania wolnego czasu)

Zdobywanie kluczy do wrót odbywa się na zasadzie wirtualnej poprzez zeskanowanie kodu QR.

Podstawą projektu jest aplikacja mobilna prezentująca atrakcje turystyczne, która po połączeniu z bazą danych będzie rejestrowała wszystkie zdobyte klucze (atrakcje) przez turystę dzięki zeskanowaniu kodów QR. Sugerowane jest aktywne połączenie transmisji danych.

Każdy z obiektów na liście wrót oznakowany jest tabliczką informacyjną zwierająca: opis obiektu, dane kontaktowe, fotografię oraz kod QR. Fizyczne odwiedzenie obiektu i zeskanowanie kodu QR stanowi dowód na „zdobycie” punktu – klucza do wrót. Fakt ten rejestrowany jest w aplikacji.

Po zdobyciu wszystkich kluczy do danych wrót, np. słodkich – czyli po odwiedzeniu wszystkich winnic, sadów i pasiek pszczelich na obszarze partnerów, turysta otrzyma pieczątkę, która zostanie przybita na papierowej wersji mapy z wrotami, na znak ich zdobycia. Mapa zawiera prezentację obszaru partnerów biorących udział w projekcie oraz szacunkową lokalizację atrakcji w ramach projektu. Mapa jest ogólnodostępna bezpłatnie w biurach partnerów dla użytkowników aplikacji i projektu.

Po zdobyciu wszystkich wirtualnych wrót, turysta może zgłosić się do partnerów projektu w celu odebrania koszulki wysokiej jakości z grafiką promującą projekt oraz gadżetów (do wyczerpania zapasów).

wrota2- pobierz aplikację i otwórz Wrota Pogórza

 


 

 

smaki przedgrza logo

SMAKI PRZEDGÓRZA - Jak smakuje Przedgórze? Jakie są tradycyjne dania tego regionu? Na czym polega ich wyjątkowy smak? Czy lokalne tradycje kulinarne wciąż są kontynuowane? Na te pytania odpowiedzi szuka Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”

Powstanie książka kucharska o smakach Przedgórza

Informacja prasowa

Mamy już prawie 100 przepisów!

Dołącz do akcji 

REGULAMIN

Wypełnij ankietę i weź udział w konkursie


 

ROWEREM PO BURSZTYNOWYM SZLAKU

Ideą projektu jest zaprezentowanie potencjalnym turystom fragmentu międzynarodowej trasy dziedzictwa wiodącej wzdłuż przyrodniczo i kulturowo-historycznego traktu od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę, Kraków po Gdańsk i Hel. Trasa rowerowa wraz z innymi szlakami eksponuje unikatowe wartości historyczne regionów, przyrodę, tradycję, sztukę, lokalną kuchnię, rzemiosło, imprezy i jarmarki. Łączy nie tylko znane miasta i inne historyczne obiekty, ale także ludzi i miejsca o bogatych i różnorodnych tradycjach kulturowych, rękodzielniczych i kulinarnych. 

Bursztynowy Szlak Greenways wiedzie prastarym traktem handlowym łączącym Morze Adriatyckie z Bałtykiem, który spopularyzowali Celtowie, a rozwinęli Rzymianie. Przez wieki starożytni kupcy wędrowali bursztynowym szlakiem, wymieniając towary oraz informacje, a także idee. 
W oparciu o współczesny Bursztynowy Szlak mieszkańcy prezentują oraz udostępniają szerokiemu gronu podróżników swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w sercu Europy Środkowej.

  Pobierz mapę 

 Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Projekt Bursztynowy Szlak Rowerowy współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


 

wmnr logo

Szlak rowerowy "Wschodnia Małopolska na Rowerze" - realizacja projektu w ramach działania 421. Wdrażanie Projektów Współpracy. "Wschodnia Małopolska na Rowerze" to projekt pięciu Lokalnych Grup Działania w  ramach, którego powstały mapy tras rowerowych przebiegających przez ich tereny, a także strona internetowa, oraz krótki film promujący atrakcje znajdujące się na szlaku. Ideą projektu jest zaprezentowanie potencjalnym turystom najciekawszych atrakcji, jakie oferuje nasz obszar. Turysta otrzymując pakiet pięciu map, które stanowią komplet, de facto otrzyma kompleksową informację na temat wszelkich atrakcji w subregionie wschodniej małopolski. Kliknij aby wejść na stronę projektu www.narowerze.pl


 

 

 

POLECAMY

 

OBSZAR LGD

PARTNERZY

WAŻNE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Biuro Stowarzyszenia:
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./fax.  14 684 66 66 
kom. 883 599 699
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny pracy biura: pon. - pią. od  8.00 do 16.00

Polityka prywatności

ZNAJDŹ NAS TAKŻE:email.png  facebook.png  twitter.png

Zapisz

Zapisz