Kamień milowy i plany na przyszły rok

19 grudzień 2018 Odsłony: 252
Drukuj Email

kwartet

 

W minionych dwóch latach na realizację blisko 60 projektów beneficjenci Lokalnej Grupy Działania uzyskali prawie 4 miliony zł dofinansowania. Pomoc otrzymali zarówno przedsiębiorcy, jak i stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne.

 

Kamień milowy „Kwartetu”

– Zbliżamy się do półmetka okresu programowania na lata 2014-2020 – informuje prezes Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” Piotr Kania. – Koniec tego roku oznacza jednocześnie zakończenie realizacji tzw. pierwszego kamienia milowego. Innymi słowy, w tym terminie nasza lokalna grupa działania zobowiązała się do przeprowadzenia założonego planu naborów wniosków o przyznanie pomocy i wybrania najlepszych projektów, a także do zrealizowania określonych działań dotyczących aktywizacji społecznej mieszkańców.

Przypomnijmy, założone dziesięć lat temu Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” funkcjonuje jako Lokalna Grupa Działania, obejmująca swym zasięgiem cztery gminy: Brzesko, Borzecin, Radłów i Dębno. Ich samorządy są członkami LGD. W minionym okresie rozliczeniowym na realizację prawie 200 projektów beneficjenci otrzymali ponad 10 mln zł. Sam „Kwartet” również włączał się w organizację licznych przedsięwzięć, docierając dzięki temu do szerokiej rzeszy mieszkańców z informacją o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w ramach programu LEADER. Pracownicy Biura Stowarzyszenia organizują też szkolenia dla wnioskodawców i prowadzą indywidualne doradztwo dotyczące realizacji planowanych operacji i przygotowania wniosków o przyznanie pomocy.

 

Długie procedury

– W bieżącym okresie rozliczeniowym preferowana jest pomoc dla przedsiębiorców. Z ogólnej puli 2 milionów euro, jaką LGD pozyskała w konkursie lokalnych strategii rozwoju, co najmniej połowa powinna być przeznaczona na rozwój już istniejących firm lub dla rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą – mówią pracownicy Biura, wskazując jednak na zasadniczą niedogodność, na jaką napotykają beneficjenci. – Mimo sporego zainteresowania składaniem wniosków i szybkiej oceny ich przez Radę Stowarzyszenia, weryfikacja dokumentów w Urzędzie Marszałkowskim przeciąga się nawet do roku. Nic dziwnego, że dynamicznie zmieniające się warunki na rynku, powodują, że plany inwestorów po tak długim okresie procedowania ich wniosków ulegają znaczącej zmianie i w efekcie niektórzy odstępują od realizacji swych projektów. To bolączka nie tylko naszej LGD, lecz także innych podobnych grup w Małopolsce. Dla nas to także kłopot, bo jesteśmy rozliczani z określonych wskaźników, czyli ze zrealizowanych operacji…

Najbliższe nabory dla przedsiębiorców i podejmujących działalność gospodarczą „Kwartet” planuje ogłosić już w pierwszym kwartale 2019 roku. Zostaną rozdzielone środki porównywalne z tymi, które rozdysponowano w minionych dwóch latach, czyli ok. 2 mln zł.

 

Bezpłatne kursy zawodowe

Ponadto – jak wynika z harmonogramu naborów – w następnych dwunastu miesiącach – zostaną ogłoszone konkursy dotyczące promocji obszaru Przedgórza i renowacji zabytków. Przewidywana jest także realizacja projektów grantowych na organizację wydarzeń sportowych lub rekreacyjnych oraz na zadania o charakterze edukacyjnym.

Warto także zaznaczyć, że w 2019 roku Stowarzyszenie realizować będzie operację własną, polegającą na organizacji serii bezpłatnych szkoleń i kursów zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem zawodów deficytowych na tutejszym rynku. Projekt kierowany jest do osób bezrobotnych. Biuro LGD rozpoczęło już rekrutację chętnych do udziału w kursach w następujących specjalnościach: operator wózków widłowych, barman, spawacz oraz kurs obsługi kas fiskalnych z fakturowaniem. Ilość miejsc ograniczona, więc ze zgłoszeniem nie należy zwlekać.        

LGD, zarówno o przygotowywanych kursach zawodowych, jak i o warunkach przystąpienia do naborów wniosków o przyznanie pomocy, na bieżąco informuje na swojej stronie internetowej: www.kwartetnaprzedgorzu.pl. Można też skorzystać z doradztwa, które prowadzą pracownicy „Kwartetu” w siedzibie stowarzyszenia w Warysiu.

 

Nowe władze Stowarzyszenie

W związku z tym, że w listopadzie 2018 dobiegła końca kadencja władz „Kwartetu”, 5 grudnia Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków wybrało swoich reprezentantów na kolejne pięć lat. Pełniący od założenia Stowarzyszenia funkcję prezesa Piotr Kania, oceniając dotychczasowe dokonania organizacji, wskazał na jej rosnące znaczenie wśród mieszkańców obszaru. Wymownym potwierdzeniem zainteresowania działalnością „Kwartetu” jest liczba 236 zrzeszonych w nim członków. Prezes Kania podkreślił duże zaangażowanie ich w realizację wielu przedsięwzięć podejmowanych przez Stowarzyszenie. Wszystkim złożył podziękowania, w szczególności członkom Rady i Zarządu, z którymi współpracował. – To był dobry czas dla „Kwartetu”. Bardzo dziękuję za owocną współpracę – podsumował Piotr Kania, który ponownie został wybrany prezesem Zarządu.

Przewodniczącym Rady LGD nadal będzie Zbigniew Mączka, a Komisji Rewizyjnej przewodniczyć będzie Anna Rogóż.

Oto skład nowych władz po ukonstytuowaniu:

Zarząd: Piotr KANIA – prezes; Tomasz GURGUL – wiceprezes; Katarzyna PACEWICZ-PYREK – skarbnik; Marek KOŁDRAS – sekretarz; Ewa MĄCZKA – członek Zarządu.

Rada LGD: Zbigniew MĄCZKA – przewodniczący; Grzegorz BRACH – zastępca przewodniczącego; Michał KRZYWDA – sekretarz; Janusz KWAŚNIAK – członek Rady; Magdalena ZYCHOWICZ-GURGUL – członek Rady; Anna KOWALCZYK – członek Rady; Tomasz PAJOR – członek Rady; Antoni BRACHUCY – członek Rady; Stanisław KLISIEWICZ – członek Rady.

Komisja Rewizyjna: Anna ROGÓZ – przewodnicząca; Elżbieta KANIA – członek Komisji; Józef SIKOŃ – członek Komisji.

PR

 

POLECAMY

 

OBSZAR LGD

PARTNERZY

WAŻNE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Biuro Stowarzyszenia:
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./fax.  14 684 66 66 
kom. 883 599 699
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny pracy biura: pon. - pią. od  8.00 do 16.00

Polityka prywatności

ZNAJDŹ NAS TAKŻE:email.png  facebook.png  twitter.png

Zapisz

Zapisz